הקורונה פגעה לי בבלעדיות

מתווך נדל"ן, אם גם לך קרה שגייסת נכסים בבלעדיות בין אוקטובר 2019 – מרץ 2020. כנראה מגיע לך פיצוי!

לא סוד שהקורונה שיתקה את כל העולם וכן אפשר להגיד שגם חלק לא מבוטל מענף התיווך בישראל, נפגע כתוצאה מכך.

כמי שחי ונושם את ענף התיווך ב -10 שנים האחרונות, מציק לי לראות מתווכים רבים אשר נמנעים מלדרוש את התנאים אותם סיכמו מול בעלי הנכסים לתקופת הבלעדיות.

ולמה אני מתכוון…

בוא ניקח לדוגמה מצב בו מתווך נדל"ן גייס בלעדיות בחודש ינואר השנה (2020) והחתים את בעל הנכס על בלעדיות לתקופה של – 6 חודשים. הגיע משבר הקורונה שהוביל לכל מיני מהלכים שנקטה המדינה בינהם גם הסגר או במילים אחרות קיפאון של חודש וחצי/חודשיים. 

לאחר אותו קיפאון, תקופת "ההפשרה" שעולה לנו עוד כחודש-חודשיים (כל אחד והנתונים שלו). אז אנחנו בעצם רואים שלמעשה אותו מתווך איבד כ- 4 חודשים המהווים חלק קריטי מתקופת הבלעדיות לקידום מכירת הנכסים.

אז השאלה שאני שואל

מדוע מתווכי הנדל"ן שגייסו בלעדיות במהלך התקופה הזאת ונפגעו מאותן השלכות של המשבר, אינם פונים לבעלי הנכסים ומבקשים או דורשים שיחתמו מחדש על תקופת בלעדיות?

הרי אנחנו המתווכים לא הבאנו את ההסגר, כל המדינה למעשה כל העולם עצר מלכת בתקופה הזאת. אז למה אני כמתווך נדל"ן צריך לוותר על חלק קריטי מתקופת הבלעדיות עליה בעל הנכס הסכים וחתם לי?

כך שאם הוסכם על תקופה של 6 חודשי בלעדיות כצ'אנס סביר לקידום מכירת הנכס, רוב המתווכים שעובדים על בלעדיות קיבלו ומקבלים את זה כמצב נתון.

אני אומר לא!

ובפוסט הזה אני פונה לכל מתווך שעובד על בלעדיות, גשו כבר השבוע לבעלי הנכסים ותדרשו הארכה!

הקורונה, ההסגר, כל זה לא באשמתנו ואין שום היגיון שזה יפגע לנו בתקופה הבלעדיות בה אנו אמורים להשקיע ולקדם את מכירת הנכסים.

מי שחושש שזה מתנגש עם החוק, אז זה לא!

מי שחושב שהחוק לא מתיר זאת וחושש מלדרוש את הארכה. תדעו שעל פי חוק המתווכים תקופת בלעדיות לעניין נכס למגורים "ממוכר שלא במהלך עסקיו" (מוכר רגיל) הינה עד 6 חודשים ממועד החתימה.

אני משוכנע שעד פה זה גלוי ידוע וברור לכולם.

יחד עם זאת אין בחוק כל הגבלה / המניעה מלהאריך את תקופת הבלעדיות. משמע ניתן להחתים מחדש על תקופה של עד 6 חודשים נוספים או כל תקופה אחרת המוסכמת בין הצדדים, במסגרת 6 חודשים.

 

מוזמנים לשתף את המאמר בקבוצות ופורמים של מתווכים

נ.ב. במידה ואתה רוצה שאסייע לך בתהליך, אתה מוזמן לצור איתי קשר כבר היום, במספר המופיע למטה.

בברכה שי דרזי

יועץ עסקי לתחום התיווך
מומחה להקמה והשבחת משרדי תיווך

לתאום פגישת ייעוץ
מלא את הפרטים ולחץ על כפתור – שלח
לאחר מכן אצור איתך קשר ונתאם פגישה